Rubriky
Nezařazené

Stačí tři roky?

Odhodlat se k velkému (obvykle 5-6 let) psychoterapeutickému výcviku vyžaduje velkou časovou a finanční investici. Přičemž velkou část takového výcviku zabere výuka terapeutické metody a obecné teorie, kterou vyžaduje certifikát konkrétní školy, která výcvik organizuje.

Náš výcvik míří přímo k jádru – zažít a zvědomit si, co je potřeba a co mi brání k plnému a vnitřně svobodnému vztahu. Ať už terapeutickému nebo běžnému. Jádro terapie je totiž především o skutečně autentickém vztahu a do takového může vstupovat člověk vědomý si sebe sama.

Teoretické pozadí je možné si doplňovat z volně dostupné literatury. Běžně organizované výcviky přinášejí zkušenost, že někteří účastníci už znají teorii z dřívějška a na výcviku slyší tytéž věci poněkolikáté. Jiný může být dobrý terapeut, i když se opírá o jinou teorii, než s jakou se setká na výcviku. A dalšího to vůbec nezajímá, protože výcvik chce využít jen pro své sebepoznání.

Budeme se tedy zabývat terapeutickými a vztahovými principy, které se objeví přímo tady a teď a mezi námi. A pitvat, co to znamená, co to dělá se mnou, s jinými. Učit se a poznávat tedy budeme prakticky a vytvářet si vlastní jazyk porozumění, ten reflektovat a používat v terapii nebo v běžném životě.

Během výcviku budeme používat instrumentárium, které přináší především biodynamická body-psychoterapie a případně jiné hlubinně-psychoterapeutické směry. Cvičení a použité metody budeme reflektovat a můžete je doplnit do svého terapeutického života, nejsme však výcvikem v této metodě. Takový najdete např. zde. Z tohoto důvodu také na konci neslibujeme žádný certifikát. Spíše na splnění formálních požadavků se tak můžete soustředit na svou úplnost a schopnost přijmout a dávat zpětnou vazbu.

Je pravdou, že vnitřní seberozvojové procesy potřebují čas, aby dozrály a integrovaly se v osobnosti a těle. Tři roky tedy nestačí, stejně jako pět let nestačí. Celý zbytek života, možná, je tak akorát.

Rádi bychom vytvořili takové skupinové prostředí, aby se skupina stala společenstvím a chtěla se setkávat a rozvíjet vzájemnou autentickou podporou i po skončení výcviku. Po třech letech tedy může následovat prozkoumávání dalších objevivších se témat a zákoutí samostatně nebo ve skupině, které mohu důvěřovat a která se umí ptát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *